zastosowanie nawozów azotowych

Jakie nawozy azotowe wybrać? Rodzaje i zastosowanie 

Wybór odpowiedniego nawozu azotowego jest kluczowym elementem planowania upraw. Ma wpływ na jakość plonów i zdrowie roślin. Azot jest niezbędnym składnikiem odżywczym, wspierającym wzrost pędów i produkcję białka. Ze względu na różnorodność dostępnych rodzajów nawozów azotowych, ich efektywność może się znacznie różnić. Jaki nawóz wybrać?  

Czym są nawozy azotowe? 

Nawozy azotowe to grupa nawozów mineralnych, których głównym składnikiem odżywczym jest azot – element kluczowy dla wzrostu i rozwoju roślin. Azot uczestniczy w fotosyntezie, syntezie białek i budowie chlorofilu, co czyni go niezastąpionym składnikiem dla zdrowia roślin. Dostępność azotu w glebie jest jednak ograniczona, a jego zapotrzebowanie przez rośliny często przewyższa naturalne źródła.  

Stąd też stosowanie naturalnych nawozów azotowych lub wyprodukowanych chemicznie, jest standardową praktyką w rolnictwie, mającą na celu uzupełnienie niedoborów i zapewnienie roślinom optymalnych warunków do wzrostu. 

Nawozy azotowe – jakie są rodzaje? 

Na rynku jest szeroki wybór nawozów azotowych. Każdy z nich ma inną specyfikację oraz zakres działania, który zależy od rodzaju roślin i gleby. Najpopularniejsze z nich to: 

  • Saletra amonowa – nawóz, który dostarcza roślinom azot w łatwo przyswajalnej  formie. Ilość tego pierwiastka to ok. 34%.  
  • Mocznik – zawiera około 46% azotu, co czyni go jednym z najbardziej skoncentrowanych źródeł tego pierwiastka. Azot z mocznika jest uwalniany wolniej, co zapewnia dłuższe dostarczanie azotu roślinom.  
  • Saletrzak (azotan amonu) – zawiera azot w formie amonowej i azotanowej, zwykle w stosunku 1:1, oferując tym samym roślinom zrównoważone dostarczanie składników odżywczych. Zawartość tego pierwiastka w saletrzaku wynosi około 33-34% 
  • Roztwór saletrzano-mocznikowy – ciekły nawóz azotowy. RSM jest wygodny w stosowaniu. Zawiera około 28-32% azotu. 

Naturalne nawozy to bardziej ekologiczne rozwiązanie. Mogą być stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie nawozów mineralnych. Do naturalnych źródeł azotu należą: 

  • Obornik i kompost – bogate w azot organiczny, a także inne składniki odżywcze, które poprawiają strukturę gleby i wspierają jej mikroflorę. 
  • Zielone nawozy – rośliny bobowate, uprawiane w celu zagospodarowania azotu atmosferycznego i wzbogacenia nim gleby.  
  • Guano – odchody ptaków morskich, będące cennym, naturalnym nawozem azotowym, charakteryzujące się szybkim działaniem. 

Czym objawia się niedobór azotu w glebie? 

Niedobór azotu w glebie to częsty problem, z którym mogą zmagać się rolnicy. Objawia się on szeregiem symptomów, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój roślin i zbóż. Pierwszym i najbardziej widocznym sygnałem jest zahamowanie ich wzrostu. Bez odpowiedniej ilości azotu, rośliny nie są w stanie produkować wystarczającej ilości chlorofilu, co prowadzi do chlorozy, czyli żółknięcia liści.  

Innym objawem niedoboru azotu jest zmniejszenie wielkości liści oraz słaba kondycja rośliny, która skutkuje cieńszymi łodygami i mniejszą ilością bocznych pędów. W efekcie rośliny kwitną rzadziej i produkują mniej nasion lub owoców, co bezpośrednio wpływa na wielkość i jakość plonów. 

Praktyczne porady dotyczące stosowania nawozów azotowych 

Aby osiągnąć maksymalne korzyści z używania nawozów azotowych przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad. 

Dokładne badanie gleby 

Regularne badania gleby to podstawa racjonalnego nawożenia. Pozwalają one określić aktualne zapotrzebowanie na azot, a także inne składniki odżywcze niezbędne roślinom. Dzięki temu można dostosować dawkowanie nawozów do faktycznych potrzeb uprawy.  

Optymalne dawkowanie 

Zarówno niedobór, jak i nadmiar azotu mogą mieć niekorzystny wpływ na rośliny i zboża. Nadmierna jego ilość zwiększa ryzyko przenikania składnika do wód gruntowych, prowadząc do eutrofizacji. Może spowodować także nierównomierny wzrost roślin, osłabiając ich zdolność do owocowania czy kwitnienia. Dawkowanie nawozu azotowego powinno być dostosowane do potrzeb konkretnej uprawy, biorąc pod uwagę jakość i typ gleby, a także wymagania gatunkowe roślin. 

Opowiedni czas 

Czas aplikacji nawozów azotowych ma kluczowe znaczenie dla ich skuteczności. Najlepiej robić to wczesną wiosną, kiedy rośliny rozpoczynają aktywny wzrost i mają zwiększone zapotrzebowanie na azot. Kolejne dawkowanie może być rozważone w fazie intensywnego wzrostu roślin, aby wspierać ich rozwój i plonowanie. Stosowanie nawozów poza tym okresem jest mało efektywne i może przyczyniać się do niepożądanych skutków środowiskowych.