zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim

Pod koniec marca trzy uczennice naszej szkoły Anna Machola z klasy II TRA, Kinga Domaszk i Dominika Płotka z klasy III LO wraz z nauczycielem Panią Natalią Formela, udały się w podróż do Brukseli. Była to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie wojewódzkim „Młodzi Pomorzanie – przyszłość Europy”, dotyczącym wpływu projektów europejskich na młodzież ze środowiska lokalnego.

Wyjazd był możliwy dzięki zaproszeniu Pana Europosła Janusza Lewandowskiego. W Belgii spędziłyśmy trzy bardzo intensywne dni. Zwiedziłyśmy Brukselę oraz Brugię. Miałyśmy okazję zobaczyć Parlament Europejski wraz ze słynną Salą Obrad. W tym miejscu odbyło się też spotkanie z Panem Januszem Lewandowskim. Byłyśmy w Parlamentarium – czyli multimedialnej interaktywnej ekspozycji, która pokazuje w bardzo przejrzysty sposób m.in. zasady pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych unijnych instytucji, a także przybliża historię integracji europejskiej. Duże wrażenie na nas zrobił Dom Historii Europejskiej. To nietypowe muzeum, znajdujące się w przepięknym parku na terenie dawnego Królewskiego Ogrodu Zoologicznego. Ekspozycja muzeum zlokalizowana jest na kilku poziomach. Zwiedzając wystawę wiele jej elementów można odnieść zarówno do Europy jak i konkretnych krajów Unii Europejskiej.  

Ostatnim punktem naszej podróży byławizyta w Brugii, niezwykle pięknym mieście, które nazywane jest „Flamandzką Wenecją”, ze względu na dużą ilość kanałów i swój średniowieczny urok.

Nasz wyjazd obfitował w wiele atrakcji, po których pozostały nam same dobre wspomnienia.