zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Pokaz filmu pt. „Jutro będzie padać”

„Jutro będzie padać” to kolejna produkcja zrealizowana przez fundację „Aby chciało się chcieć” z Sulęczyna. Akcja filmu rozgrywa się w latach trzydziestych i czterdziestych na Pomorzu. Opowiada o relacjach Kaszubów, Polaków i Niemców żyjących obok siebie na terenie Kaszub. Losy głównych bohaterów zostały naznaczone przez II wojnę światową. Film opowiada historię dwóch braci, z których jeden podpisał volkslistę i został wcielony do Wehrmachtu, zaś drugi walczył w Gryfie Pomorskim.

W piątek 17 marca 2023 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się pokaz tego filmu dla uczniów klas: II LO i II TRA. Projekcja spotkała się z zainteresowaniem i uznaniem młodego widza.

W holu szkoły film wyświetlił Pan Piotr Zatoń, który jest autorem zdjęć do produkcji oraz zagrał w nim jedną z ważnych ról. Na początku wprowadził młodzież w zagadnienia historyczne oraz naświetlił genezę filmowego obrazu. Odpowiedział też na pytania widzów, które zrodziły się podczas projekcji.

Renata Brzezińska-Wróblewska