zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Wyjazd rekreacyjno-edukacyjny do Krynicy Morskiej i KL Stutthof

Na Mierzei Wiślanej w Stegnie mieści się dawny Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady. Już drugiego dnia II wojny światowej zostali tu przywiezieni pierwsi więźniowie. Lager został wyzwolony dopiero 9 maja 1945 roku. W tym czasie w wyniku chorób, głodu, niewolniczej pracy i fizycznego maltretowania w obozie zmarło blisko 65 tys. ludzi. Dnia 20 października 2022 roku w obliczu Dnia Zadusznego uczniowie klas IV TE/TA i II LO postanowili odwiedzić to niezwykle ważne miejsce pamięci.

W kinie Muzeum Stutthof w Sztutowie obejrzeliśmy projekcje dwóch filmów dokumentalnych o historii obozu. Następnie przewodnicy oprowadzili obie nasze grupy po tzw. starym lagrze, który stanowi rdzeń wystawy stałej. Widzieliśmy: zasieki z drutu kolczastego, bramę wjazdową, budki wartownicze, baraki, komorę gazową i krematorium. Głównym akcentem upamiętniającym historię lagru jest Pomnik Walki i Męczeństwa, przy którym zakończyliśmy zwiedzanie. Wizyta w tym miejscu wzbudziła smutne refleksje, dotyczące natury ludzkiej, zarówno w uczniach, jak i towarzyszących im nauczycielach.

Kolejnym punktem na mapie wycieczki był Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej. Przekop łączy drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i ma na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 17 września 2022 r.

Następnie udaliśmy się do Krynicy Morskiej. Miejscowość ta jest znanym kurortem turystycznym, którego niewątpliwy walor stanowi atrakcyjne położenie na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. W miejscowości mieszczą się: port, cztery przystanie morskie, kąpielisko, liczne trasy spacerowe i luksusowe hotele. Naszym przewodnikiem po mieście była Pani Kamila Gilmajster.

Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny dla uczniów klas IV TE/TA po szkole podstawowej i II LO zorganizowała Pani Alicja Ludwikowska. W czasie wycieczki udało nam się połączyć historię ubiegłego stulecia z najnowszą oraz wizytę na morskiej plaży ze spacerem po Krynicy. Ostatnią atrakcją wyjazdu była wizyta w Restauracji McDonald’s.

Renata Brzezińska-Wróblewska