zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Wycieczka integracyjna na południe Polski

Uczniowie klasy III LO zorganizowali integracyjną wycieczkę na południe Polski. Wybraliśmy termin od 11 do 15 października 2022 r. ze względu na wspaniałą pogodę na południu.

Wczesnym rankiem łącznie  47 uczniów wraz z trojgiem opiekunów wyruszyło w podróż. Do miejsca docelowego jechaliśmy przez sześć województw. W czasie pierwszego dnia zwiedziliśmy Toruń, znane hanzeatyckie miasto, jedno z najstarszych na terenie Polski. Przewodnik oprowadził nas po najciekawszych jego zakątkach.

Kolejnym przystankiem w naszej podróży było sanktuarium – Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Na kolanach okrążyliśmy wspaniały ołtarz, a uczniowie poznali historię tej majestatycznej twierdzy wiary i historii.

Cały drugi dzień to doskonała zabawa na powierzchni ponad 70 ha w Energylandii. Trzeci dzień  to pełen atrakcji czas w Zakopanem. Przyrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego i najpiękniejsze widoki podziwialiśmy ze szczytu Wielkiego Kopieńca na wysokości 1328 m n.p.m. Wszyscy dali radę! Pod okiem doświadczonego przewodnika uczyliśmy się zasad bezpiecznej  wędrówki górskimi szlakami oraz poznaliśmy florę i faunę górskich hal. Obowiązkowym punktem wizyty w Zakopanem był spacer po Krupówkach. Wieczorna wizyta w  Termach Chochołowskich była nagrodą za wielki wysiłek włożony w zdobycie górskiego szczytu.

Czwartego dnia przybyliśmy do Krakowa. Bardzo miła Pani przewodnik oprowadziła naszą grupę po  najbardziej znanych miejscach Starego Miasta. Zobaczyliśmy groby królewskie, ołtarz Wita Stwosza, Uniwersytet Jagielloński i nie tylko… Kraków to magiczne miasto z duszą.

Piątego dnia zwiedziliśmy zamek w Olsztynie pod Częstochową. Twierdza należy do Szlaku Orlich Gniazd. Jej burzliwą przeszłość historyczną i geologiczną  przybliżył nauczyciel historii. W czasie powrotu uczniowie wykonali test na Quizizz pl. Był to zestaw 50 pytań, dotyczących ciekawostek z miejsc, które odwiedziliśmy. Wyjazd był nie tylko okazją do integracji klas i uczniów z różnych szkół, ale przede wszystkim odkrywaniem piękna naszej umiłowanej ojczyzny.

Łukasz Reiter