zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Obchody Światowego Dnia Niemarnowania Żywności czyli „Jem, Kupuję Nie marnuję” w Szkole Ponadgimnazjalnej oraz Branżowej Szkole I Stopnia w Sierakowicach

W związku z obchodami Światowego Dnia Niemarnowania Żywności, który przypada 29. września, nauczyciele przedmiotów zawodowych gastronomicznych wspólnie z młodzieżą klas technikum żywienia w ZSP w Sierakowicach i Branżowej Szkoły I Stopnia przygotowali ciekawe spotkanie dla społeczności szkolnej.

Warsztaty szkolne składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Ich celem było zwiększenie świadomości młodzieży w aspekcie wykorzystania i przetwarzania na różne sposoby darów natury.

W tym celu młodzież klasy I, II, III Technikum Żywienia i Agrobiznesu zgromadziła różne produkty: owoce i warzywa pochodzące z gospodarstw domowych. Podczas zajęć praktycznych młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowała w ramach poczęstunku atrakcyjne i smaczne: soki owocowe, przekąski warzywne, ciasta i ciasteczka. Darami natury pięknie udekorowano stół, z którego szkolna społeczność i nauczyciele mogli delektować się słonymi i słodkimi przekąskami przeplatanymi z przetworami warzywnymi, kompotami  owocowymi, syropami i sokami ziołowymi.

W celu podniesienia świadomości młodzieży o niemarnowaniu żywności podczas części teoretycznej zostały poruszone następujące zagadnienia:

  • przedstawienie danych statystycznych dotyczących marnowania żywności w Polsce i Europie,
  • omówienie błędów konsumenckich w świetle świadomości konsumenckiej,
  • omówienie racjonalnej gospodarki odpadami poprodukcyjnymi i pokonsumpcyjnymi,

Wspólnie poszukiwano również sposobów na zachowanie jak najdłużej trwałości produktów żywnościowych oraz na zmniejszenie strat żywności.

Ponadto podczas spotkania zostały także omówione: metody utrwalania żywności w celu pokazania możliwości przetwarzania nieskonsumowanej żywności oraz nowe trendy w gastronomii, tj. modnej ostatnio Kuchni Molekularnej.

                                                                                              Stanisława Cyra