zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Branżowej Szkole w Sierakowicach

Pierwsza sobota września zarezerwowana jest od 11 lat dla literatury polskiej. Tego dnia odbywa się największa ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo związana z jej istotnymi rocznicami.

W tym roku, Roku Romantyzmu Polskiego, w związku z dwusetną rocznicą wydania “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, w całym kraju rozbiewało głośne czytanie utworów zamieszczonych w tym tomiku.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz uczniowie klas pierwszych Branżowej Szkoły I stopnia w Sierakowicach również włączyli się do tejże akcji. Koordynatorem przedsięwzięcia oraz jego konferansjerem była pani Renata Brzezińska – Wróblewska. Pozostali nauczyciele języka polskiego: pani Aleksandra Cygan – Brzezińska oraz pani Katarzyna Zając również przygotowywały swoich uczniów do sobotniej uroczystości.

Prawdziwa uczta literacka odbyła się na holu szkoły. Spotkanie rozpoczęli dyrektorzy obu szkół: pan dyrektor Grzegorz Machola oraz pani dyrektor Elżbieta Szczypior – Ros. W słowach inaugurujących spotkanie wyrazili uznanie dla młodzieży, która w sobotnie przedpołudnie przybyła czytać utwory wieszcza narodowego oraz wspomnieli o ogromnej wrażliwości, którą musi posiadać każdy czytelnik, zwłaszcza czytelnik sięgający po utwory epoki romantyzmu. Następnie uczniowie każdej klasy prezentowali głośną i wzorcową lekturę ballad wieszcza narodowego. Pozostali zasłuchani i zadumani śledzili teksty utworów, śledząc je w przyniesionych ze sobą tomikach “Ballad i romansów”.

Uroczystość zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami, po których nastąpił poczęstunek ufundowany przez dyrekcje obydwu szkół. Nad pysznym ciastem, z kawą lub herbatą w dłoniach młodzież dyskutowała nie tylko o literaturze.

W przyszłym roku zapewne również spotkamy się w sobotnie, wrześniowe przedpołudnie w ramach obchodów Narodowego Czytania.