zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Podsumowanie projektu

Dnia 31 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach miało miejsce podsumowanie pierwszego etapu projektu PO WER+ „Zawodowcy przyszłością Europy”. Trzydziestu młodych ludzi, którzy wzięli udział w pierwszej mobilności podzieliło się swoimi doświadczeniami z praktyk zawodowych, jakie odbyli w malowniczej Irlandii.

Przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, technicy agrobiznesu i technicy ekonomiści mieli szansę zapracować na międzynarodowe kwalifikacje i podszlifować swoje umiejętności językowe podczas 4-tygodniowego pobytu w Mallow, miasteczku na południu Irlandii. Praktyki odpowiednie do ich zawodu zapewniło biuro partnera Your International Training, które od lat zajmuje się organizacją i zarządzaniem stażami zagranicznymi oraz programami edukacyjnymi dla uczniów i nauczycieli na terenie całej Irlandii. Dzięki nim nasi uczniowie mogli spróbować swoich sił na irlandzkim rynku pracy oraz mieli zapewnione miejsce w domach gospodarzy, więc na każdym kroku mogli integrować się z nową kulturą. Łącząc przyjemne z pożytecznym, zadbano też o bliższe poznanie przyrody i najważniejszych lokacji historycznych podczas weekendowych wyjazdów, zapewniając w ten sposób wspaniałe wspomnienia z majestatycznych klifów Moheru, uroczego Parku Narodowego w Killarney czy tętniącego życiem miasta portowego Cork.

W trakcie uroczystego podsumowania młodzież miała okazję przybliżyć swoje doświadczenia zebranym gościom: dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego, przedstawicielom Rady Powiatu Kartuskiego, a także Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół oraz Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Kartuskiego, ale też swoim rodzicom, nauczycielom i uczniom młodszych klas. Zaprezentowali swój pobyt za pomocą prezentacji multimedialnej oraz filmiku z miejsca praktyk, który wygrał w wewnętrznym konkursie projektowym „Mój Dzień Praktyk”. Nie tylko oni mieli okazję pochwalić się efektami swojego projektu – z prezentacją wystąpiły też uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, dzieląc się wrażeniami z przebiegu projektu Erasmus+ „Our Spaces”. Oprócz tego, zgromadzonym gościom krótki wykład dotyczący zdrowego środowiska zaprezentowała prof. dr hab. Lidia Wolska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozstrzygnięto też drugą edycję konkursu „With projects around the world”, który sprawdzał wiedzę z zakresu projektów europejskich i wartości Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce zajął Powiatowy Zespół Szkół w Przodkowie, drugie – I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, zaś na trzecim miejscu stanęli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach.

Miło jest dzielić się wiedzą i dobrymi praktykami, oczywistym jest jednak, że najważniejszym punktem wydarzenia było wręczenie dokumentów potwierdzających zdobyte kwalifikacje. Młodzi ludzie otrzymali z rąk dyrektora szkoły Pana Grzegorza Macholi oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Pani Jolanty Tersy świadectwa stażu, dokumenty Europass-Mobilność oraz ECVET, a także referencje od pracodawców. Uczniowie serdecznie podziękowali dyrekcji oraz całemu zespołowi projektowemu, który umożliwił im skorzystanie z takiej możliwości jak staż zagraniczny i wręczyli upominki. Podsumowanie uprzyjemnił występ muzyczny naszych uczniów, a na jego zakończenie, wszystkich zaproszono na poczęstunek w stylu irlandzkim, ze smakołykami przygotowanymi przez uczniów klas technikum żywienia.

Poprzez projekt „Zawodowcy przyszłością Europy”, nasza szkoła po raz kolejny dała szansę swoim wychowankom na pracę nad swoimi umiejętnościami oraz samymi sobą. Celem organizowanych projektów zawsze było wychowanie młodego człowieka z otwartym umysłem, gotowego stawiać czoło wyzwaniom i pewnego swoich kwalifikacji – kogoś, kto bez przeszkód podbije europejski rynek pracy. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, gratulujemy grupie I mobilności ich sukcesów i trzymamy kciuki za zbliżający się wyjazd II mobilności w lipcu tego roku. Mamy nadzieję, że przywiozą ze sobą równie dużo dobrych wspomnień, znakomite doświadczenia zawodowe i pozytywną energię.

Amelia Recław