zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Muzeum Stutthof i Zalew Wiślany

Dnia 20 maja wzięliśmy udział w bardzo pouczającej wizycie w Muzeum Stutthof oraz przyjemnie spędziliśmy czas nad Zalewem Wiślanym. Dziękujemy Pani dyrektor Elżbiecie Szczypior-Ros za zaplanowanie i zorganizowanie wyjazdu.

Ten piękny majowy poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Konzentrationslager Stutthof. Uczniowie w milczeniu i zadumie poznawali warunki życia i proces uśmiercania w tym piekle na pomorskiej ziemi. Obóz był miejscem unicestwiania polskości i człowieczeństwa. Miejscem kaźni funkcjonującym przez cały okres II wojny światowej. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Ocenia się, że blisko 65 tys. więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia. Nie mamy wątpliwości, że niemieckim zbrodniarzom należy się wieczna hańba i potępienie, natomiast ofiarom walki o wolność chcielibyśmy oddać należną chwałę!

Drugim punktem wyjazdu 47 uczniów Branżowej Szkoły i ZSP w Sierakowicach był Zalew Wiślany. Mieliśmy okazję popłynąć w krótki rejs, zwiedzić Krynicę Morską oraz zerknąć na postęp przekopu Mierzei Wiślanej. Po tygodniu spędzonym w szkolnych ławkach oraz na praktykach z przyjemnością zaczerpnęliśmy świeżego powietrza i promieni słonecznych.

Łukasz Reiter

Ewelina Telega