zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Tydzień Profilaktyki i Antyalkoholowej 21-27.04.2022

Tegorocznym tematem naszych działań profilaktycznych było nadużywanie alkoholu jako zjawisko szkodliwe społecznie. Tradycyjnie  było to wspólne przedsięwzięcie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Branżowej Szkoły I stopnia. W jego przygotowaniu i przeprowadzeniu połączyły siły panie pedagog z obu szkół i psycholog z ZSP. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dedykowanych grupom wiekowym. Dla klas maturalnych były to skutki spożycia alkoholu w ciąży (FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy). Klasy trzecie poznały aspekty prawne alkoholu w pracy, a klasy drugie podjęły temat nietrzeźwości kierowców. Najmłodsi, czyli uczniowie klas pierwszych, poznali szkodliwość alkoholu, szczególnie dla młodych ludzi. Wspólną częścią wszystkich zajęć był rozpoczynający je krótki film „Jak działa alkohol?” – pigułka wiedzy o jego wpływie na organizm człowieka, oraz omówienie psychologicznych aspektów uzależnienia od alkoholu. Tę część, korzystając z platformy Mentimeter, młodzież mogła podsumować swoimi refleksjami, odpowiadając na pytania: Kiedy picie alkoholu nie jest w porządku? Co to znaczy pić za dużo?

Cieszy nas aktywny udział uczniów w zajęciach oraz ich rzeczowe i odpowiedzialne podejście do tematu.

pedagog szkolny Mariola Kałduńska i psycholog szkolny Amelia Recław