zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

XXVI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem „Poczuj radość Ewangelii!”

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” już po raz 26. zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Jak co roku nasi uczniowie wraz z katechetami odpowiedzieli pozytywnie na zaproszenie wystosowane do szkół. W tym roku zakres tematyczny konkursu obejmował Księgę Jeremiasza oraz Pierwszy i Drugi List św. Piotra wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. Zgodnie z założeniami organizatorów lektura tych właśnie tekstów miała przyczynić się do pogłębienia życia duchowego i zachęcić młodych ludzi do bycia „solą ziemi” we współczesnym świecie.

W dniach 9-10 marca 2022 r. odbył się szkolny etap konkursu w trybie zdalnym. Przystąpiło do niego pięć uczennic: Marcelina Joskowska, Marta Wolska, Oliwia Kukowska z klasy I LO, a także Dominika Płotka z II LO i Barbara Mejna z III TE. Trzy uczestniczki, które uzyskały najwyższe wyniki, awansowały do kolejnego etapu.

Na szczeblu diecezjalnym ZSP w Sierakowicach reprezentowały: Marcelina Joskowska, Dominika Płotka i Marta Wolska. Rywalizacja miała miejsce w Pelplinie 21 kwietnia 2022 r. Ksiądz Patryk Wysota tak wspomina wyjazd: „Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem „trzy muszkieterki” Dominika, Marta i Marcelina stały w gotowości, by wyruszyć do Pelplina. Może nie zaopatrzone w szable, ale dobrze władające mieczem Bożego Słowa. Po dotarciu do stolicy diecezji i rejestracji, udaliśmy się na Mszę Świętą, która poprzedziła konkursowe zmagania.

Następnie przyszedł czas na rozwiązywanie testu w refektarzu Collegium Marianum Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II. Zatem, kiedy uczestnicy nie patrzyli na kartki mogli zobaczyć sklepienia i średniowieczne mury wzniesione przez cystersów. Jak się okazało dziewcząt z naszej szkoły  to nie rozproszyło i z zadaniami poradziły sobie całkiem nieźle, co jednak nie wystarczyło, by znaleźć się w finałowej siódemce etapu diecezjalnego.

Jako, że w tym gronie znalazła się jedna reprezentantka naszego powiatu, a ponadto byliśmy ciekawi poziomu pytań w części ustnej, postanowiliśmy zostać i obserwować ostateczne zmagania, mimo że dyplomy uczestnictwa były w rękach uczennic naszego LO. Po zakończeniu rywalizacji, zdumieni błyskotliwością odpowiedzi, udaliśmy się w drogę do Sierakowic. Po drodze zastanawialiśmy się, jaki zakres materiału organizatorzy zaproponują w przyszłym roku…”

Ks. Patryk Wysota

Renata Brzezińska-Wróblewska