zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Lekcje z Temidą

Dnia 11.04.22 uczniowie klas I TR/TA, II LO i II TR wzięli udział w niecodziennych zajęciach. W ramach współpracy ze szkołami wyższymi i w celu poszerzenia podstawowej wiedzy prawnej zostały zorganizowane warsztaty online poprowadzone przez studentkę ostatniego roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego- panią Katarzynę Siwek. Zajęcia dla każdej klasy trwały 2 godz. lekcyjne.

“Lekcje z Temidą” to nieodpłatny program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.

Pani Kasia w ciekawy sposób przybliżyła zarys historii prawa od Kodeksu Hammurabiego przez prawo rzymskie aż do współczesnych rozwiązań prawnych stosowanych na świecie. Uczniowie dowiedzieli się też, jakie są zawody prawnicze; co zrobić, żeby zostać np. sędzią, adwokatem czy prokuratorem. Druga godzina zajęć poświęcona była naszym ewentualnym kontaktom z prawem, odpowiedzialności cywilnej, prawom konsumenta oraz zagrożeniom czyhającym na niego w Internecie. Prowadząca uświadomiła uczniom, jakie są skutki prawne np. prześladowania w świecie wirtualnym, oszustw internetowych i innych karalnych zachowań. Uwrażliwiła też młodzież na to, jakie treści zamieszczają w Internecie i jakie mogą być tego skutki w przyszłości. Dowiedzieliśmy się także: gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiara przestępstwa, czym jest stalking, gdzie szukać przepisów prawa i co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną.

Wszystkich zainteresowanych tymi zagadnieniami i studiami prawniczymi prowadząca odsyłała do informatorów poszczególnych uczelni wyższych, aby odpowiednio wcześniej wybrać przedmioty, które zdawane na poziomie rozszerzonym, zapewnią przyjęcie na wymarzoną uczelnię.

Organizator wydarzenia: Ewa Szlaga- Ortmann