zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Uczniowie Technikum odbywali praktykę zawodową w Irlandii

Mallow

W dniach od 13 marca do 8 kwietnia uczniowie Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych mieli przyjemność wziąć udział w zagranicznych praktykach w Irlandii w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) i organizowanego w szkole projektu “Zawodowcy na Start”. Było to fantastyczne przeżycie dla trzydzieściorga młodych ludzi, którzy nie tylko uczyli się zawodu, ale zdobywali nowe doświadczenia i poznawali kulturę innego kraju. Przez cztery tygodnie uczniowie Technikum kształcącego w  zawodach: technik żywienia, technik agrobiznesu oraz technik ekonomista integrowali się z lokalną społecznością, mieszkając z irlandzkimi rodzinami i pracując w wielonarodowych zespołach w miejscach pracy, które zapewnił partner projektu “Your International Training”.

Uczniowie i sprawujący nad nimi opiekę nauczyciele osiedli w Mallow, uroczym miasteczku na południu Irlandii w hrabstwie Cork. Wśród lokalnej społeczności jest ono uważane za miejsce na rozdrożach, pozwalające szybko dojechać do najważniejszych irlandzkich miast: Dublina, Cork, Galway i Limerick. To położenie sprawiło, że po tygodniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i rozwijania umiejętności językowych uczniowie z opiekunami z łatwością mogli wyruszyć na wyprawy po „zielonej wyspie”.

Zwiedzanie okolicy

W pierwszym tygodniu udało się im odwiedzić Killarney, miasto z zachwycającymi widokami architektonicznymi i przyrodniczymi. Znajduje się ono wewnątrz Parku Narodowego, więc wprost z uliczek miasta, uczniowie mogli wejść od razu na ścieżki spacerowe i podziwiać bogactwo fauny i flory, malownicze jeziora oraz położony przy nich wodospad. Kolejny weekend zaowocował wyjazdem do jednego z najpiękniejszych miejsc w Irlandii, czyli na klify Moheru. Rozciągające się na prawie czternaście kilometrów skały zachwycają urodą surowego wybrzeża. Te unikatowe walory doceniło wiele ekip filmowych. Na tych terenach kręcono między innymi “Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi”, “Narzeczoną dla Księcia” czy “Oświadczyny po Irlandzku”. W wykutym w skale punkcie informacyjnym uczniowie mogli uzyskać informacje na temat okolicznej fauny i flory, geologii oraz historii lokalnej społeczności. W drodze powrotnej do Mallow młodzież odwiedziła Lahinch i mogła zobaczyć ocean z bliska. Plaże tej turystycznej wioski są popularnym miejscem dla fanów surfingu. Trzeci weekend przyniósł wizytę w historycznym centrum Cork – miasta, które było znane części grupy z zupełnie innej strony, otóż odbywali w jego biurach rachunkowych praktyki zawodowe. Drugie pod względem wielkości miasto w Irlandii zostało zbudowane na zasypanych kanałach rzecznych i po dziś dzień pozostaje aktywnym portem morskim. Aglomeracja doświadczyła dotkliwego pożaru w czasach wojny o niepodległość, przez co część zabytkowych budynków stanowi jedynie replikę.  Piękny plac handlowy English Market zachował jednak swój oryginalny kształt z XVIII wieku, tak samo jak imponująca katedra Findbara, którą można podziwiać między innymi z punktu widokowego w pozostałościach fortu Elżbiety, fortyfikacji obronnej na obrzeżach centrum. Tego samego dnia zwiedziliśmy również turystyczne miasteczko Kinsale i leżący w jego zatoce fort Karola, który przez ponad dwa stulecia zapewniał bezpieczeństwo mieszkaniom Irlandii, a obecnie stanowi pomnik narodowy i przybliża turystom historię militarną z czasów przed i po odzyskaniu niepodległości. Poza tymi zorganizowanymi wycieczkami nasi uczniowie mieli okazję odwiedzać bliższe i dalsze okolice Mallow, dzięki uprzejmości swoich gospodarzy.

W te cztery tygodnie nasza młodzież mogła spróbować swoich sił w zupełnie nowym miejscu, wykazać się dojrzałością oraz samodzielnością i w godny podziwu sposób poradziła sobie z tym wyzwaniem.

Amelia Recław

Psycholog szkolny