zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Tydzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Jest obchodzony co roku 27 marca, jednak w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach postanowiliśmy celebrować go przez cały tydzień, począwszy od 28 marca, a skończywszy na 1 kwietnia.

Od poniedziałku do piątku uczniowie wcielali się w role wybranych bohaterów utworów dramatycznych. Ich zadanie polegało na przygotowaniu sobie pomysłowego kostiumu oraz doborze symbolicznych rekwizytów. W taki sposób między członkami społeczności szkolnej przechadzali się bohaterowie znanych komedii i tragedii: Antygona, Alina i Balladyna, Makbet wraz ze swą małżonką Lady Makbet, Hamlet, Harpagon, Świętoszek i wielu innych. Na bieżąco powstawała fotorelacja z przedsięwzięcia, zamieszczana na szkolnym Facebooku przez Panią Ewę Szlagę-Ortmann.

We wtorek i czwartek na zaproszenie Pani Renaty Brzezińskiej-Wróblewskiej gościliśmy w szkole specjalistę do spraw edukacji z Teatru Wybrzeże Panią Weronikę Łucyk. Przeprowadziła ona warsztaty teatralne z uczniami klas I i II LO na temat: „Klasyka żywa? O współczesności literatury dawnej”. W trakcie zajęć uczniowie uzyskali odpowiedzi na następujące pytania: Czy literatura dawna może być inspirująca? Na ile postaci sprzed przeszło stu lat mają coś wspólnego z ludźmi żyjącymi współcześnie? Czy trudno jest pisać dialog wierszem? W trakcie zajęć uczniowie „wzięli na warsztat” fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry i improwizowali, analizowali oraz interpretowali wybraną scenę dialogu Wacława z Podstoliną.

W środę na długiej przerwie w holu szkoły odbył się minirecital ucznia klasy II TA Bartłomieja Penka, który na akordeonie zagrał między innymi melodie z musicalu „Skrzypek na dachu” o biednym mleczarzu, który postanowił wydać za mąż pięć swoich córek.

W czwartek Pani Weronika Łucyk przeprowadziła zajęcia z uczniami klas maturalnych – III LO oraz IV TŻ na  temat: „Dorosły obywatel? Rozmowy wokół „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego”. W trakcie warsztatów okazało się, że powieść o różnych rodzajach dojrzewania dotyka nas bardziej, niż moglibyśmy przypuszczać, a polityka i współczesna młodzież mają ze sobą wiele wspólnego.

W piątek zakończyliśmy tegoroczny „Tydzień Teatru”. Mamy nadzieję, że ta polonistyczna inicjatywa na stałe zagości w kalendarzu imprez ZSP w Sierakowicach i w nietypowy sposób przyczyni się do przybliżenia literatury pięknej naszej młodzieży.

Nauczycielki języka polskiego