zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Spotkanie warsztatowe z reżyserką filmów dokumentalnych

Uczniowie pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach od września 2021 roku realizują program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Shortcut – małe historie, wielkie sprawy”. Jest to projekt  nowoczesnej edukacji filmowej oparty na europejskich filmach krótkometrażowych. Wybrane realizacje zostały dobrane według klucza tematycznego, stworzonego z myślą o kompetencjach, których dzisiejsza młodzież może najbardziej potrzebować. Pracę z filmami wspiera pakiet nowoczesnych materiałów pomocniczych, zawierający komponenty edukacji o filmie i poprzez film.

Realizacja polega na wspólnym oglądaniu historii filmowych, dyskusji, analizie elementów stylistyki filmowej oraz na spotkaniach z ludźmi związanymi z X muzą. Dnia 26 stycznia 2022 roku uczniowie I LO odbyli kilkugodzinne spotkanie warsztatowe z reżyserką filmów dokumentalnych Panią Małgorzatą Goliszewską. Prowadząca jest artystką wizualną i dokumentalistką, absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie i Szkoły Wajdy w Warszawie, a obecnie doktorantką na UAP. Pokazywała swoje prace m.in. w Rosji, Chinach, Tajlandii, Indonezji, Włoszech, Austrii i USA. Zadebiutowała w 2010 roku filmem Ubierz mnie. Jest laureatką wielu nagród artystycznych i filmowych, stypendystką Młodej Polski, laureatką konkursu Artystyczna Podróż Hestii, rezydentką Museumsquartier w Wiedniu. Współpracuje ze stacją telewizyjną HBO w związku z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Lekcja miłości”.

Kulisy pracy reżysera

W trakcie spotkania artystka opowiadała o kulisach pracy reżysera: poszukiwaniach interesującego tematu, współpracy z bohaterem, nagrywaniu scen, montażu, czy problemach z nagłośnieniem. Zwracała też uwagę na rolę plakatu do filmu w jego popularyzacji i pełnej interpretacji. Odpowiadała na pytania o trudny aspekt zabiegów o uznanie krytyków i widzów na festiwalach i konkursach. Swoje wypowiedzi ilustrowała wybranymi fragmentami filmów własnych: „Taki typ ptactwa” i „Lekcja miłości” oraz zaprzyjaźnionych twórców np. „Więzi”. Spotkanie to zapewne poszerzyło horyzonty naszej młodzieży.

Renata Brzezińska-Wróblewska