zsp.sierakowice@wp.pl +48 58 681 62 70

Sukcesy uczniów ZSP w Sierakowicach w konkursach kaszubskich

Język kaszubski to nasz rodzimy język. Już coraz mniej osób posługuje się nim na co dzień. W naszej szkole jest podobnie, tym bardziej cieszy chęć udziału uczniów w konkursach kaszubskich.

 

Literatura

Pierwszym z nich był XIX Gminny Konkurs Twórczości Literackiej w Języku Kaszubskim, który odbył się 3 listopada 2021 r. w SP nr 2 w Sierakowicach.  ZSP w tym konkursie reprezentowały: Dominika Płotka i Kinga Domaszk z kl. II LO, Helena Mielewczyk z kl. IV TŻ, Nikola Bronk z kl. III TE/TA5 oraz Daria Lis z kl. III TE/TA4. Decyzją komisji Daria zdobyła I miejsce, Nikola II, III uzyskała Dominika.

Czytanie

Drugim przedsięwzięciem, w którym szkoła brała udział był Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.  Etap szkolny odbył się 17 listopada i wzięło w nim udział  pięć uczestniczek. Komisja konkursowa po ich wysłuchaniu przyznała następujące lokaty:  I miejsce w kategorii liceum – Dominika Płotka z kl. II LO, II miejsce w tej samej kategorii – Patrycja Penk z kl. III LO4, a Julia Koszałka z kl. I LO zajęła III miejsce. Natomiast w kategorii technikum I lokatę uzyskała Nikola Bronk z kl. III TE/TA5 i II  – Daria Lis z kl. III TE/TA4. Laureaci I i II miejsca w obu kategoriach reprezentowali szkołę na szczeblu gminnym 25 listopada.  Jury po wysłuchaniu czytań naszych uczniów postanowiło przyznać I miejsce Nikoli i II Dominice, zaś wyróżnienie Darii i Patrycji.  Przywilej  reprezentowania szkoły i gminy w etapie powiatowym w Glinczu 3 grudnia 2021 r. uzyskały zdobywczynie I i II miejsca. W tym etapie najlepsza okazała się Nikola i ona wzięła udział w konkursie finałowym w Wejherowie 10 grudnia 2021 r., gdzie jej występ okazał się  sukcesem z II lokatą.

 

Historia

Kolejnym konkursem, w którym wzięła udział nasza reprezentantka był Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Nikola Bronk z kl. III TE/TA5 postanowiła sprawdzić swoją wiedzę, zgłębić historię regionu, poznać jej historię i tradycje mowy poprzez udzielenie poprawnych odpowiedzi na sześć pytań w w/w konkursie. Uczennica została nagrodzona w kategorii szkoły ponadpodstawowe i zajęła III miejsce.

 

Recytacja

Ostatnim konkursem, w którym wziął udział uczeń naszej szkoły, był XII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Odbył się on w formie on-line 15 grudnia 2021 r., a wziął w nim udział: Karol Marszk z kl. III TE/TA 5, zdobywając III miejsce.

Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w powyższych przedsięwzięciach i mamy nadzieję na liczne sukcesy naszych uczniów w kolejnych edycjach konkursów.

                                                  Nauczyciel bibliotekarz