Jesteś tutaj: Start Przyjemne z pożytecznym, czyli nauka w plenerze

Przyjemne z pożytecznym, czyli nauka w plenerze

Share

Jak to zrobić, żeby miło spędzić czas, zintegrować się z klasą, pooddychać świeżym powietrzem, a na dodatek jeszcze czegoś się nauczyć i przedłużyć pamięć o zasłużonych dla Polski? Nic prostszego – wystarczyło wybrać się z klasą I LO4 na Westerplatte!

Do tematu podeszliśmy niekonwencjonalnie. Nie było przewodnika, ani zwykłego spaceru po historycznym terenie. Zamiast tego wszyscy uczniowie wzięli udział w przygotowanej przez wychowawczynię grze terenowej, podczas której sami szukali informacji na temat obrony wybrzeża, weryfikowali prawdziwe i fałszywe dane oraz robili mnóstwo nietuzinkowych zdjęć.

Było wyjątkowo chłodno, ale dzięki porannemu słońcu i ogromnym emocjom zupełnie nam to nie przeszkadzało. Rywalizowaliśmy o zwycięstwo w sześciu grupach. Każdy zespół dostał zestaw zadań, które mogliśmy rozwiązać w dowolnej kolejności, z użyciem rozmaitych środków (aparat, Internet, tabliczki przy historycznych budynkach i miejscach, pomoc przechodniów, pracowników, wiedza kolegów i koleżanek). Najważniejsze, aby wymagane odpowiedzi i zdjęcia trafiły do opiekunek, pani Eweliny Telegi i pani Aleksandry Labudy. Symbolicznym  znakiem ukończenia zadania było spotkanie na wzgórzu pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża przed upływem wyznaczonego czasu.

Nie brzmi to zbyt skomplikowanie, jednak z realizacją bywało różnie;) Ostatecznie wszyscy dotarli! Policzki nam się zaróżowiły, zdjęć mamy pod dostatkiem, a „głowy kipią” nam od wiedzy historycznej. Co najważniejsze, nauka w takich warunkach, przy użyciu nietypowych metod i form pracy, w koleżeńskiej atmosferze i na świeżym powietrzu, gwarantuje trwałe zapamiętanie faktów! Sukces zapewniły pozytywne emocje i fakt, że potem chętnie opowiadaliśmy o swoich doświadczeniach, czyli wymienialiśmy się informacjami. Pierwsza gra w terenie z udziałem uczniów klasy I LO okazała się wielkim sukcesem i będzie to nasz scenariusz każdego przyszłego wyjazdu w 2020 r. oraz w latach następnych.

Ewelina Telega

Aleksandra Labuda

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Przyjemne z pożytecznym, czyli nauka w plenerze