Jesteś tutaj: Start Podsumowanie projektu PHOTOHISTORY

Podsumowanie projektu PHOTOHISTORY

Share

Majowa wizyta zagranicznych gości w ramach projektu „PHOTOHISTORY” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach zakończyła się wystawą fotograficzną poświęconą idei Solidarności.

Uczniowie z Niemiec, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii prezentowali swoje prace fotograficzne licznie zebranej publiczności na wystawie zorganizowanej w szkolnej auli. Ich zdjęcia będziemy mogli podziwiać do końca roku szkolnego. Zadaniem projektowym naszych gości było nie tylko poznanie historii Solidarności i jej wpływu na odzyskanie przez Polskę niepodległości z rąk komunistycznego reżimu, ale także wykonanie od dwóch do pięciu zdjęć, które miałyby propagować idee przyświecające NSZZ Solidarność w czasie burzliwych przemian politycznych w naszym kraju. Temat wystawy został wybrany nieprzypadkowo, gdyż właśnie w tym roku wypadły obchody 30-lecia powstania Solidarności i wolnej Polski.

Oprócz zorganizowania wystawy, uczniowie uczestniczyli także w warsztatach w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, poświęconych genezie Solidarności i jej wpływowi na przemiany ustrojowe w innych krajach,  gdzie dowiedzieli się o ogromnym wpływie przemian politycznych zapoczątkowanych w Gdańsku na całą Europę i świat. Po południu wzięli udział w grze miejskiej przygotowanej przez uczennice z klasy IV TE Katarzynę Cirocką oraz Patrycję Czaję, której celem było w sposób kreatywny pokazać im najpiękniejsze miejsca Gdańska poprzez wykonanie szeregu zadań wymagających nie lada pomysłowości, odwagi i sporej znajomości języka angielskiego. Wieczorem w międzynarodowych drużynach uciekali z escaperoomów i w ten sposób doskonalili pracę zespołową i zdolność komunikacji.

W środę odbyły się całodzienne warsztaty fotograficzne w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie młodzież fotografowała przepiękne krajobrazy i unikatową roślinność parku. Tego dnia nie zabrakło też gry w siatkówkę na plaży, a co odważniejsi zażyli nawet kąpieli w dość zimnym jeszcze Bałtyku. W czwartek wszyscy uczniowie i nauczyciele brali udział w lekcji żeglugi na jeziorze Gowidlińskim pod czujnym okiem instruktorów, a po intensywnie spędzonym dniu na wodzie nie zabrakło śpiewów i tańców przy ognisku.

Cały tydzień, dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i ich rodziców, goszczących swoich rówieśników z innych krajów we własnych domach, minął nam wszystkim zbyt szybko. Żal, że projekt Photohistory dobiega zmierza powoli ku końcowi. Warto przypomnieć, że do tej pory uczniowie ZSP  w Sierakowicach wyjechali w ramach wspomnianego projektu na wymiany międzynarodowe do:

Portugalii – gdzie poznawali twórczość Manoela de Oliveiry,

Niemiec – gdzie badali symbolikę festiwali ludowych,

Hiszpanii – gdzie poznawali historię tragicznego bombardowania w Durango,

Rumunii – gdzie uczyli się na temat strojów ludowych.

 

ZSP w Sierakowicach już od kilku lat dba o rozwój zdolności artystycznych uczniów, gdyż w liceum ogólnokształcącym funkcjonuje profil fotograficzno-dziennikarski, a uczniowie wszystkich profili biorą udział w zajęciach Szkolnego Koła Fotograficznego. Projekt zagraniczny dodał tym działaniom wymiaru europejskiego.

Nie był to jedyny w tym roku projekt międzynarodowy realizowany przez ZSP w Sierakowicach. Szkoła zapewnia uczniom możliwości uczestnictwa w stażach zagranicznych i edukacji nieformalnej podczas wymian z europejskimi placówkami od 2009 r. W tym roku tylko uczniowie i nauczyciele wzięli udział w 4 projektach Erasmus+, co czyni placówkę liderem wśród szkół powiatowych.Uczniowie klas technikalnych – 20 osób łącznie - odbyli miesięczne praktyki zagraniczne w zakładach pracy w Hiszpanii w ramach projektu „Europa dla zawodowców - zawodowcy dla Europy”. Na podobny staż wyjedzie 20 uczniów w przyszłym roku szkolnym. Dwunastu uczniów wyjechało na wymiany międzynarodowe do szkół z Hiszpanii i Włoch w ramach projektu Erasmus+ „European students joining forces on Fair Trade”, a sześcioro kolejnych wyjeżdża do Niemiec w czerwcu, aby zamieszkać w domach swoich rówieśników. Ponadto nauczyciele ZSP w Sierakowicach realizują projekt metodyczny ze szkołami z Niemiec, Chorwacji i Macedonii „DigiTeachEurope”, ukierunkowany na wymianę dobrych praktyk w dziedzinie metodyki nauczania. 

Dawid Chmielewski

imageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Podsumowanie projektu PHOTOHISTORY