Jesteś tutaj: Start Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych, czyli uczymy inaczej

Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych, czyli uczymy inaczej

Share

W pierwszej połowie marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Branżowej Szkole I stopnia w Sierakowicach odbył się tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych. W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono wiele ciekawych zajęć z zastosowaniem innowacyjnych metod. Dzięki nim uczniowie w interesujący sposób mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

 

Z okazji Dnia Fizyki i Chemii młodzież klas pierwszych przygotowała, przedstawiła i omówiła doświadczenia fizyczno-chemiczne. Następnie wzięła udział w quizie pod hasłem: „Życie i osiągniecia Marii Skłodowskiej-Curie” oraz uczestniczyła w warsztatach (własnoręczne eksperymentowanie), przeprowadzonych przez pracowników Centrum  Chemii w Małej Skali z Torunia. Odbył się też pokaz w mobilnym planetarium na temat: „Budowa Wszechświata i początki obserwacji astronomicznych”.

Dzień Biologii i Geografii odbył się pod hasłem:  „Zmiany klimatyczne na świecie”.  Ósmego marca przedstawiciele klas pierwszych obu szkół uczestniczyli w pokazie filmu przygotowanego przez młodzież z klasy III TE pt. "Gdy zabraknie powietrza". Poruszał on tematykę skutków zanieczyszczenia atmosfery. Dodatkowo młodzież wzięła udział w quizie pod hasłem: "Globalne zanieczyszczenia środowiska i energia odnawialna”. Dzięki emisji filmu z cyklu SOS dla świata - "Kropla w morzu potrzeb" uczestnicy dowiedzieli się, jak gospodarować wodą pitną. Niestety w XXI wieku jej deficyt może być najpoważniejszym problemem świata, gdyż zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie. Na koniec  odbyła się wystawa ulotek promocyjnych - "Jak dbam o środowisko, alternatywne źródła energii oraz źródła zanieczyszczenia środowiska”, którą przygotowali wszyscy uczniowie pierwszych klas.

Dzień Matematyki obchodziliśmy w naszych szkołach w “Światowym Dniu Liczby ” w formie projektu „Popołudnie z ”- pt. “DO 4 X SZTUKA”. Jego celem była popularyzacja przedmiotu i przybliżenie go młodzieży poprzez nietypowe działania i zabawę. Nieszablonową inicjatywą było wykonanie specjalnie na ten dzień przez uczniów klasy I LO rzeźby przedstawiającej „4 WYMIARY”.

Podczas projektu uczniowie mogli obejrzeć prezentację na temat liczby π. Podsumowaniem prelekcji był quiz systematyzujący uzyskane informacje. Następnie młodzież, w zależności od upodobań, wzięła udział w turniejach:  „Matematyka dzika” i  “4 X 4” oraz grach: „Zaszyfrowane walizki” i  „Chińczyk z liczbą 4”.  Te ostatnie zostały przygotowane przez pracowników Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. W ramach obchodów Dnia Matematyki  odbył się również Szkolny Konkurs Matematyczny.

W ramach Dnia Przedsiębiorczości uczniowie pierwszych klas wzięli udział w quizie i teleturnieju. W obu zabawach musieli wykazać się znajomością podstawowych zagadnień z przedsiębiorczości. Ponadto zainteresowani uczniowie mogli wcielić się w role osób przedsiębiorczych w codziennym życiu lub wykonać plakat promujący naszą szkołę.

Scenariusz kampanii społecznej „Przytul hejtera” prowadzonej przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z firmą Facebook został wykorzystany podczas zajęć dla uczniów z okazji Dnia Informatyki. Celem spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na problem agresywnych komentarzy w Internecie, zapoznanie z pojęciem hejt i mową nienawiści oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem.

W ciągu tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych podjęliśmy wiele różnorodnych działań. Ich „wspólnym mianownikiem” było hasło: Uczymy inaczej! Nieszablonowe nauczanie zachwyciło naszych uczniów. Wielu z nich zmieniło nastawienie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, twierdząc, że nie są one takie trudne, a nawet można je polubić!

                                                   Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

imageimageimageimageimageimageimageimageimage

Składamy serdeczne podziękowania firmie REBEL i BARD, za podarowanie gier planszowych naszej szkole.

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych, czyli uczymy inaczej