Jesteś tutaj: Start Śladami Kaszubów – wyjazdowe spotkanie Szkolnego Klubu Filmowego

Śladami Kaszubów – wyjazdowe spotkanie Szkolnego Klubu Filmowego

Share

Dramat historyczny zatytułowany „Kamerdyner” to jeden z najambitniejszych polskich filmów ostatnich lat. Mimo, iż premiera produkcji odbyła się 17 września 2018 r., to członkowie SKF - u obejrzeli go 5 marca 2019 roku w trakcie specjalnego pokazu w Multikinie w Słupsku. Obraz został nagrodzony Srebrnymi Lwami na 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i oficjalnie uznany za najlepszy film Filipa Bajona - swoiste opus magnum siedemdziesięciodwuletniego reżysera.

 

Saga przybliża tragiczne losy Kaszubów podczas obydwu wojen światowych i tuż po 1945 roku. Kolejne wydarzenia interesująco przeplata wątek miłosny pomiędzy Maritą von Krauss (Marianna Zydek) a Mateuszem Krollem (Sebastian Fabijański). W jednej z recenzji czytamy: „Właściwym bohaterem filmu jest ziemia, po której stąpają bohaterowie, odporna na zmiany granic i zawieruchę historyczną (…)”1. Pod względem kostiumowym i scenograficznym (pałac von Kraussów) film jest dziełem sztuki filmowej. Wielu świetnych recenzji doczekała się też wybitna gra aktorska Janusza Gajosa, który wykreował postać Bazylego Miotke – „króla” Kaszubów. Wszystko to sprawiło, że film szybko okrzyknięto kaszubską epopeją. Uniwersalne przesłanie sagi, by żyć w zgodzie z sąsiadami oraz napomnienie głównego bohatera: „Z ludźmi trzeba rozmawiać!” stanowią niezastąpione walory wychowawcze obrazu. Nie bez znaczenia był też dla nas fakt, iż w roli statystów w filmie wystąpili absolwenci oraz nauczyciel ZSP w Sierakowicach

W drugiej części wycieczki uczniowie I LO pod opieką wychowawczyni pani Marty Młyńskiej oraz nauczycielki języka polskiego pani Renaty Brzezińskiej-Wróblewskiej wzięli udział w lekcji muzealnej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Pracownik działu edukacji Muzeum Pomorza Środkowego zapoznał nas z obiektami związanymi z dziejami regionu oraz panującą tu niegdyś dynastią Gryfitów. Zajęcia usystematyzowały wiedzę uczniów na temat najdawniejszej historii rdzennych mieszkańców naszego regionu.

Józef Piłsudski powiedział: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości oraz prawa do przyszłości.” Warto więc wiedzieć skąd „przychodzimy”, by mądrze wybierać ścieżki w dorosłym życiu.

Renata Brzezińska-Wróblewska

 

1https://www.filmweb.pl/review/Sami+nie+swoi-21798

 

imageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Śladami Kaszubów – wyjazdowe spotkanie Szkolnego Klubu Filmowego