Jesteś tutaj: Start Hanna Rompa wyróżniona w XXVI Konkursie Literackim dla Uczniów Województwa Pomorskiego!

Hanna Rompa wyróżniona w XXVI Konkursie Literackim dla Uczniów Województwa Pomorskiego!

Share

Już po raz dwudziesty szósty Wójt Gminy Przodkowo, Rada Gminy Przodkowo oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Przodkowie przeprowadzili Konkurs Literacki dla Uczniów Województwa Pomorskiego.

Jeden z członków jury – prozaik i poeta Stanisław Janke tak pisze o tym przedsięwzięciu: „Tyle lat trwania konkursu to w rzeczywistości czas życia jednego młodego pokolenia”. Konkurs naturalnie odzwierciedla i scala najważniejsze wydarzenia z naszej historii. I w tym wyjątkowym roku prace literackie miały zawierać treści związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Od lat utwory konkursowe są oceniane w trzech kategoriach wiekowych przez jury złożone z doświadczonych ludzi pióra m.in. Stanisława Janke i Jerzego Stachurskiego. W tym roku z naszej szkoły w konkursie wzięły udział dwie uczennice z I klasy Liceum Ogólnokształcącego: Marta Galeńska oraz Hanna Rompa, która w trakcie uroczystej gali 14 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Witolda Pileckiego w Przodkowie została wyróżniona za cykl utworów patriotycznych. Oto „próbka” jej tekstów, zdradzająca dużą wrażliwość estetyczno-emocjonalną Hani:

"Hołd żołnierzom poległym"

 

Sto lat już minęło…

Tylu ludzi zginęło…

Kilku niepodległość opisało,

to jak państwo polskie wolność odzyskało.

Czy to upał, czy to śnieg,

Polsce hołd należy się!

I żołnierzom naszym,

bardzo wytrwałym i odważnym,

którzy życie swe za Polskę oddali,

gdyż walcząc z wrogiem się nie poddali,

i choć niektórzy skonali,

to i tak wygrali.

 

W słowie skierowanym do uczestników konkursu Stanisław Janke zaznaczył: ”Konkurs Literacki dla Uczniów Województwa Pomorskiego stał się swoistą instytucją kultury. To dzięki niemu dzieci i młodzież mogą sprawdzić swoje umiejętności poetyckie, doskonalić język polski i kaszubski, uwrażliwić się na takie wartości jak przyjaźń, życie rodzinne, pozytywny stosunek do roślin i zwierząt. Konkursy są także piękną promocją młodych talentów literackich.”

                                                                                                    Renata Brzezińska-Wróblewska

image

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Hanna Rompa wyróżniona w XXVI Konkursie Literackim dla Uczniów Województwa Pomorskiego!