Jesteś tutaj: Start Maliny i zbrodnia, czyli o rywalizacji i władzy

Maliny i zbrodnia, czyli o rywalizacji i władzy

Share

I Liceum Ogólnoształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Hieronima Derdowskiego  w Kartuzach oraz Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach zorganizowało konkurs dramatyczny pt. „Znam i gram”, który polegał na inscenizacji fragmentu wybranego dramatu, w którym udział biorą dwie osoby. Grę aktorską poprzedzało wprowadzenie w temat sztuki i odgrywanej sceny przez opiekunów poszczególnych przedstawicieli szkół. Na ocenę jury składała się ogólna koncepcja przedstawienia danej sceny i wejście w rolę/gra aktorska.

 

Wybraliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego, utwór ponadczasowy, mówiący o zbrodni i chęci zdobycia władzy. Fragment, który zaprezentowaliśmy przedstawiał moment zbierania malin przez Alinę i Balladynę, siostry, które pomimo łączącego je podobieństwa są od siebie tak różne. Uważam, że zarówno różnice w wyglądzie - Alina to blondynka, dość wysoka i zgrabna, na plecy opada jej warkocz, Balladyna jest smukła, jej ciemne oczy kontrastują z jasną skórą, a twarz otoczona jest włosami o hebanowym kolorze, jak różnice charakteru świetnie pokazały uczennice klasy II LO – Julia Choszcz oraz Paula Jereczek. Julia odegrała rolę prawdomównej, prostodusznej oraz dobrodusznej Aliny, zaś Paula bezwzględnej, obłudnej oraz mściwej Balladyny, która zamordowała swoją siostrę, aby zdobyć serce Kirkora, bogatego księcia. Dziewczyny doskonale odegrały swoją rolę, a Julia skradła serca jury, które przyznało jej specjalne wyróżnienie za grę aktorską.

Inne szkoły  biorące udział w konkursie również zaprezentowały fragmenty znanych i lubianych dramatów takich jak „Poskromnienie złośnicy” Wiliama Szekspira, czy „Tango”  Sławomira Mrożka. Zwycięska drużyna (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie) w żartobliwy sposób zobrazowała nieznośną oraz pełną złości i humorów Katarzynę.

Przegląd stwarzał możliwość spotkania się różnych grup teatralnych, wymiany doświadczeń  oraz zaprezentowania umiejętności uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale przede wszystkim był dowodem na to, że uczniowie chętnie rozwijają swoje pasje i zainteresowania, a to stanowi o głównej idei teatru, który przecież uczy, rozwija i bawi.

Marta Hodorowicz

imageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Maliny i zbrodnia, czyli o rywalizacji i władzy