Jesteś tutaj: Start Nasza Niepodległa! Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ZSP i BS I stopnia w Sierakowicach

Nasza Niepodległa! Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ZSP i BS I stopnia w Sierakowicach

Share

Narodowe Święto Niepodległości, święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów, w tym roku miało szczególny wymiar i oprawę.

  W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości w szkole zorganizowano już w czwartek 08.11.2018 r. Dzień dla Ojczyzny.Wspólnie i radośnie postanowiliśmy przypomnieć sobie podstawowe informacje historyczne na temat drogi do wolności, którą musieli pokonać nasi przodkowie, abyśmy dziś mogli się uczyć, pracować i żyć w wolnym i suwerennym kraju. Wspólnymi siłami zbudowaliśmy symboliczną mapę, która obrazuje złożoność, trud ale też piękno procesu odbudowy naszej Ojczyzny. Każda klasa otrzymała z pewnym wyprzedzeniem swój „kawałek” Polski wycięty ze styropianu i miała go przygotować do wklejenia w większą całość, czyli zapoznać się z jego historią, specyfiką, opracować to graficznie/ plastycznie oraz przygotować się do krótkiej ustnej prezentacji na ten temat w dowolnej formie.

11 klas w ustalonym porządku podchodziło do mapy i dokładało swoją cząstkę do większej całości, eksponując ważne daty, postaci, zdarzenia wpisane w skomplikowaną historię naszej Ojczyzny.

Podczas prezentacji uczniowie wykazali się pomysłowością, kreatywnością, talentami krasomówczymi, teatralnymi i plastycznymi. Dodatkowo każda klasa losowała tytuł piosenki lub pieśni patriotycznej, którą następnie wspólnymi siłami, także przy pomocy widowni, wykonywała.

W ten sposób aktywnie cała społeczność obu szkół włączyła się w radosne świętowanie tej ważnej dla każdego Polaka rocznicy już w przeddzień oficjalnych obchodów.

W piątek także wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, aby dać wyraz szacunku, miłości i przywiązania do Ojczyzny oraz jedności z innymi Polakami w kraju i poza jego granicami. Około godz. 10:30 rozpoczął się uroczysty apel, który zainicjowała swoim przemówieniem pani dyrektor Szkoły Branżowej I stopnia Krystyna Formela. Młodzież utalentowana wokalnie wykonała wzruszające pieśni patriotyczne, wprowadzając wszystkich zgromadzonych w podniosłą i radosną atmosferę tego wspaniałego święta. O godz. 11:11, jak w większości polskich placówek edukacyjnych tego dnia, zabrzmiał w murach naszej szkoły Mazurek Dąbrowskiego- wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego, włączając się w ogólnopolską akcję.

Wielu członków naszej szkolnej społeczności wzięło także udział w obchodach gminnych i powiatowych w niedzielę 11 listopada. Uroczystości w szkole i poza jej murami pokazują, że potrafimy się cieszyć z wolności Ojczyzny i wyrażać szacunek dla wartości patriotycznych.

Ewa Szlaga- Ortmann- współorganizator obchodów

 

 

 

 


imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

 

 

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Nasza Niepodległa! Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ZSP i BS I stopnia w Sierakowicach