Jesteś tutaj: Start „Monika, dziewczyna ratownika” w wyjątkowym wykonaniu Rudolf Schuberth gościem ZSP w Sierakowicach

„Monika, dziewczyna ratownika” w wyjątkowym wykonaniu Rudolf Schuberth gościem ZSP w Sierakowicach

Share

Gościem naszej szkoły był Rudi Schuberth – piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, satyryk, prezenter telewizyjny i aktor, jeden z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych polskich artystów.

 

Punktualnie o godzinie dwunastej młodzież naszej szkoły gromkim brawami powitała niezwykle barwnego artystę – Rudiego Schubertha. Na początku spotkania zaprezentowaliśmy krótki filmik dotyczący życia i twórczości pana Rudolfa, następnie uczennice klasy II LO o profilu fotograficzno – dziennikarskim zadawały naszemu gościowi pytania dotyczące jego kariery. Okazało się, że życie pana Schubertha jest tak bogate, że można by napisać o nim książkę.

Urodził się w Gdańsku, tam też ukończył  I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, które zresztą bardzo dobrze wspomina. Nasi uczniowie z uśmiechem na twarzy słuchali zabawnych opowieści pana Rudolfa  dotyczących tego  młodzieńczego okresu. Okazało się, że pan Rudolf płatał niezłe figle nauczycielom. Następnie kształcił się na Politechnice Gdańskiej i chciał budować okręty. Dlaczego? – z powodu tradycji, inżynierem okrętów był jego tata, który pracował w Stoczni Gdańskiej. Jednak pan Rudolf wybrał inną drogę, tłumaczył, że od zawsze lubił muzykę, dobrze śpiewał, a jako chłopiec dużej postury próbował gry na kontrabasie. W 1977 roku został współzałożycielem Okolicznościowo-Rozrywkowego Syndykatu "Wały Jagiellońskie", zespołu muzycznego, który zapewnił mu rozpoznawalność. Grupa zagrała swój pierwszy koncert w 60. rocznicę Rewolucji Październikowej. Rudi Schuberth i "Wały Jagiellońskie" wylansowały przeboje, takie jak "Monika, dziewczyna ratownika", "Córka rybaka", "Wars wita was", a także "Ciebie brak". Historia powstania tych dwóch najbardziej rozpoznawalnych utworów jest niezwykle ciekawa, okazało się, że przebój „Córka rybaka” został napisany przez pana Rudolfa w ciągu pięciu minut na serwetce w jednej z krakowskich restauracji. Tak powstał hit! Inna słynna piosenka „Monika, dziewczyna ratownika” powstała w oparciu o doświadczenia pana Rudolfa, który jak wspominał ukończył kurs ratownika. Zresztą akurat tę piosenkę zapamiętamy na długo, ponieważ uczniowie podczas spotkania wspólnie wyśpiewali ten utwór, a pan Rudi na prośbę uczniów  zgodził się zaśpiewać ją bez akompaniamentu. Trzeba przyznać, że na żywo brzmiała niesamowicie!

Od 1979 roku artysta był członkiem kabaretu Tey, z którym grał recitale nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.

Uczniowie szczególnie zainteresowani byli karierą telewizyjną naszego gościa, który wspominał swój udział w takich programach jak: „Rekiny kart”, „Zgadula”, „Śpiewające fortepiany”, „Jak oni śpiewają”. Szczególnie ciepło wspominał prowadzenie „Śpiewających fortepianów”, tam współpracował z „genialną ekipą”, poznał wiele gwiazd, a program łączył w sobie wartość rozrywkową z edukacyjną, ponieważ na podstawie programu prowadzono lekcje muzyki. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentował między innymi w serialach Radio Romans, 13 posterunek , Na dobre i na złe, ale jak sam przyznał, praca aktora jest bardzo trudna i wymaga ogromnej cierpliwości. Czasami na nakręcenie jednej krótkiej sceny czeka się godzinami.

Od jakiegoś czasu życie pana Schubertha związane jest z Kaszubami. To tutaj odnalazł spokój, jak mówi „raj na ziemi”. Wraz z rodziną prowadzi folwark Otnoga i żyje w symbiozie z przyrodą, pewnie również  słucha muzyki swoich ulubionych artystów - Stinga oraz Prince’a.  Również nadal koncentruje, ponieważ kocha muzykę, scenę, atmosferę wspólnych występów i  ludzi z którymi współpracuje.

Niewątpliwie rodzina jest dla niego wartością najważniejszą. Pięknie wspominał o pierwszym spotkaniu ze swoją żoną, na którą zwrócił uwagę ze względu na czarne, piękne kręcone włosy. Okazało  się również, że to pani Małgorzata jest najlepszym kierowcą swojego męża, a mały wnuczek Wiktor Rudolf  oczkiem w głowie swojego dziadka.

Człowiek orkiestra, tak chyba należałoby określić pana Rudolfa. Jest nam ogromnie miło, że przyjął nasze zaproszenie i gościł w murach naszej szkoły. Jego energię, humor, dowcip z pewnością zapamiętamy na długo. Dziękujemy za autografy oraz wspólne zdjęcia, za niecodzienne, twórcze spotkanie z człowiekiem pełnym pasji i zainteresowań, bo jak sam w jednym z wywiadów powiedział „Jestem człowiekiem renesansu, mam tak dużo zainteresowań, że życia na nie nie wystarcza”.

 

Marta Hodorowicz

imageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start „Monika, dziewczyna ratownika” w wyjątkowym wykonaniu Rudolf Schuberth gościem ZSP w Sierakowicach